• 1401/05/07 - 05:08
  • بازدید: 37
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
خدمات بیمه سلامت ایران به زوج‌های نابارور

خدمات بیمه سلامت ایران به زوج‌های نابارور

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، جزئیات خدمات این سازمان به زوج‌های نابارور را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار بیمارستان نیک نفس به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، «محمدمهدی ناصحی» گفت: در راستای بند ۱ سیاست‌های جمعیتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب و ارتقاء بالندگی و جوان سازی جمعیت با هدف افزایش نرخ باروری و با استناد به تبصره ۱۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و به دنبال تصویب هیات وزیران، خدمات ناباروری از تاریخ اول آذر سال ۱۴۰۰ در تعهد سازمان‌های بیمه گر قرار گرفت.

وی افزود: براساس تبصره ۱۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰، زوج‌ها می‌توانند از خدمات سه دوره ناباروری در طول یکسال شامل IVF ،ICSI ،IUI و FET با پوشش بیمه‌ای ۹۰% تعرفه بخش دولتی در مراکز ناباروری دولتی و ۹۰% تعرفه بخش عمومی غیر دولتی در بخش‌های عمومی غیر دولتی، خیریه، موقوفه و خصوصی بهره‌مند شوند؛ در همین راستا زوجه می‌تواند تا سن ۴۹ سال تمام و زوج تا زمانی که قدرت باروری دارد، این خدمات را دریافت کند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: برای جبران خسارت افرادی که بابت خدمات ناباروری به مراکز غیر طرف قرار داد مراجعه کردند، هزینه در قالب پرونده خسارت متفرقه پرداخت می‌شود، همچنین برای رفاه بیشتر و دسترسی آسان‌تر و عدالت در سلامت، بیمه شدگان روستایی، نظام ارجاع ۱ و صندوق بیمه همگانی جهت اخذ خدمات ناباروری معاف از رعایت سیستم ارجاع هستند.

ناصحی با تاکید براینکه پرداخت هزینه‌های دارو، پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی مرتبط با خدمات ناباروری به صورت ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه قرار دارد، تاکید کرد: فرآیند دسترسی خدمات ناباروری و دارو‌های تخصصی آن برای زوج‌های نابارور در نقاط مختلف کشور تسهیل شده است.

وی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده از اول آذر تاکنون، تعداد سه هزار و ۴۲۰ بیمار برای دریافت خدمت دارو، تعداد هزار و ۱۷۳ بیمار برای دریافت روش‌های تخصصی کمک باروری نشاندار شده اند، همچنین ۲۵۸ پزشک در ۱۹۶ مرکز ناباروری ارایه خدمت کرده و بر بیماران نشان ناباروری زده شده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به مهم‌ترین تغییرات دستورالعمل خرید راهبردی ناباروری در سال ۱۴۰۱ افزود: ایجاد دسترسی به مراکز ناباروری و پزشکان ارایه دهنده خدمت، برای نشاندار کردن بیمار و تبادل الکترونیکی اسناد ناباروری، و افزایش سن زوجه نابارور برای دریافت خدمت از ۴۵ سال به ۴۹ سال نمونه ایی از این تغییرات است.

ناصحی با اشاره به اینکه تعرفه خدمات کمک باروری از حالت گلوبال خارج شده و به صورت پرداخت تعرفه به مراکز درمانی بر اساس کد‌های کتاب ارزش نسبی تغییر کرده است و پرونده‌های مراکز درمانی در قالب پرونده بستری موقت تنظیم خواهد شد، تاکید کرد: فهرست داروها، تجهیزات، پاراکلینیک مرتبط با خدمات کمک باروری که با پوشش ۹۰ در صد در تعهد بیمه قرار گرفت، همچنین افرادی که دچار سقط مکرر شده و دارای فرزند نشده نیز در شمول استفاده از این دستورالعمل قرار گرفته اند و می‌توانند از خدمات کمک باروری استفاده کنند.

وی گفت: جنبه‌های درمانی خدمات شخص ثالث یعنی رحم اجاره‌ای و جنین اهدایی در تعهد قرار دارد، اما پرداخت اجاره یا خرید جنین به عهده زوجین نابارور است و در تعهد بیمه نیست.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران تاکید کرد: سازمان بیمه سلامت ایران مکلف است نسبت به پوشش بیمه‌ای همه مادران باردار فاقد پوشش بیمه تا پایان دوران شیردهی و فرزندان آن‌ها تا پنج سالگی بدون آزمون وسع اقدام کند.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 13233
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید