سیگار چگونه بر بارداری من تأثیر می‌گذارد؟

 

سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند منجر به آسیب های جدی شود. احتمال زایمان زودرس، مشکلات جفت، سقط و مرگ جنین داخل رحم  در افرادی که سیگار می کشند بیشتر است.

 

سیگار کشیدن در دوران بارداری چگونه می‌تواند بر کودک من تأثیر بگذارد؟

 

 

نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار می‌کشند بیشتر از نوزادانی که مادرانشان سیگار نمی‌کشند در معرض تولد نوزاد نارس یا زودرس هستند.  نوزادانی که نارس یا کوچک هستند بیشتر در تغذیه، خواب، تنفس، دیدن و شنوایی مشکل دارند. همچنین سیگار کشیدن نوزادان را در معرض سندرم مرگ ناگهانی نوزاد قرار می‌دهد؛ بدین مفهوم که نوزاد، به ظاهر سالم به طور غیرمنتظره و ناگهانی می‌میرد و هیچ توضیحی برای علت مرگ او وجود ندارد.

 

آیا می‌توانم از ویپ یا سیگار الکترونیک استفاده کنم؟

بهتر است در دوران بارداری از مصرف هر گونه محصول تنباکو خودداری کنید. این شامل سیگارهای معمولی، سیگار برگ، سیگارهای الکترونیکی، تنباکوی جویدنی و قلیان نیز می‌شود. این محصولات همگی حاوی نیکوتین هستند که ماده مضر موجود در سیگارهای معمولی است.

 

در مورد حشیش چطور؟

پزشکان توصیه می‌کنند در صورت بارداری از مصرف حشیش یا ماری جوانا اجتناب کنید. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد حشیش می‌تواند مشکلاتی را برای شما و فرزندتان ایجاد کند.

 

چه درمان‌هایی می تواند به من در ترک سیگار در دوران بارداری کمک کند؟

 

پزشک شما می‌تواند در مورد بهترین راه برای ترک سیگار به شما کمک کند. برای ترک سیگار چند نکته مهم را به خاطر بسپارید:

  • یک تاریخ ترک تعیین کنید.
  • به خانواده، دوستان و اطرافیان خود بگویید که قصد ترک سیگار را دارید.
  • برای زمان های سختی که هنگام ترک با آن مواجه خواهید شد، برنامه ریزی کنید.
  • سیگار و سایر محصولات دخانی را از خانه، ماشین و محل کار خود حذف کنید.
  • با پزشک خود در مورد مشاوره برای ترک سیگار صحبت کنید.

هر چه زودتر بتوانید سیگار را در بارداری خود ترک کنید، بهتر است. اما توقف در هر زمان همچنان می‌تواند کمک کننده باشد. اگر نمی توانید سیگار را ترک کنید، سیگار کشیدن کمتر نیز می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین بسیار مهم است که بعد از تولد نوزادتان دوباره سیگار نکشید. نوزادانی که در اطراف دود سیگار هستند (به نام دود دست دوم) در معرض خطر بالاتر سرماخوردگی و عفونت گوش هستند. ترک سیگار احتمال بیماری قلبی و سرطان را نیز کاهش می‌دهد. و این الگوی خوبی برای کودک شما برای سیگار نکشیدن است.

 

آیا می‌توانم در دوران بارداری از داروهایی استفاده کنم که به ترک سیگار کمک کنند؟

 

اگر راه‌هایی را برای ترک سیگار امتحان کرده‌اید اما هنوز نمی‌توانید سیگار را ترک کنید، می‌توانید داروها را امتحان کنید. از دکترتان بپرسید که برای شما و کودکتان کدام روش ایمن‌تر خواهد بود. داروهایی که به شما کمک می‌کند ترک کنید عبارتند از:

  • درمان جایگزین نیکوتین که شامل برچسب های پوستی، قرص و آدامس‌هایی است که نیکوتین دارند. فرم‌های تجویزی شامل اسپری‌های بینی نیز وجود دارد.
  • بوپروپیون: این داروی تجویزی میل شما به سیگار را کاهش می‌دهد.